» » I Bieg Tropem Wilczym

I Bieg Tropem Wilczym

opublikowano Aktualności | 0

 
26 lutego br. blisko 60 tysięcy osób w 240 miejscowościach w Polsce i na świecie, biegnąc oddało hołd bohaterom. Oddali też grajewianie.
I Bieg Tropem Wilczym odbył się o godz. 12.00 na terenie Klubu Hades przy ul. Wojska Polskiego 72. Długość trasy wynosiła 1963 metry – odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

Pobiegli … by docenić wysiłek Żołnierzy Wyklętych w walce o wolną Polskę, pokazać że historia działaczy podziemia niepodległościowego nie jest obojętna a także uczcić i oddać hołd bohaterom. Nie był mierzony czas, nikt nie odnotowywał nazwisk na symbolicznej mecie. Liczył się udział i pamięć o walce podziemia niepodległościowego z komunistyczną władzą powojennej Polski.
Bieg “Tropem Wilczym” jest jednym z wydarzeń towarzyszących przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowił go w 2011 r. parlament “w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
I Bieg Tropem Wilczym pod honorowym patronatem burmistrza Grajewa, zorganizowali: Miasto Grajewo, Grajewskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Grajewie, Związek Strzelecki „Strzelec” oraz Klub Sportowy „Maratonka”.