» » Pływanie jako forma rekreacji ruchowej

Pływanie jako forma rekreacji ruchowej

opublikowano Aktualności | 0

Mieszkańcy Grajewa i okolic czekali na otwarcie Pływalni Miejskiej kilkanaście lat. W październiku br. inwestycja została zrealizowana i zakończona. Obiektem położonym przy ul. Targowej 11 zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Pływalnia wyraźnie i zauważalnie powiększyła miejską bazę sportową do której ponadto należy m,in. hala sportowo-widowiskowa, Stadion Miejski im. Witolda Terleckiego, kompleks boisk Orlik 2012, oraz inne obiekty. Warto w tym momencie zatrzymać się na chwilę przy najnowszej miejskiej inwestycji sportowej. Dzięki otwarciu pływalni wielu mieszkańców Grajewa zaczęło regularnie pływać.

Pływanie to taka forma ruchu, w której ryzyko kontuzji jest zredukowane do minimum. Nawet jeżeli nie umiesz pływać, warto wybrać się na pływalnię, ponieważ ruch w wodzie wzmacnia wszystkie mięśnie, poprawia krążenie, oraz modeluje sylwetkę jednocześnie nie obciążając organizmu i nie męcząc tak jak inne formy aktywności fizycznej.

Każdy z nas rodzi się z odruchem pływania, jednak zanika on jeżeli nie jest podtrzymywany. Musimy wtedy na nowo uczyć się poruszania w wodzie, choć nie każdemu przychodzi to z łatwością. Warto posiadać tę umiejętność, ponieważ pływanie to doskonała forma aktywności dla wszystkich w każdym wieku, która poprawia wydolność organizmu jednocześnie nie obciążając układu ruchu ze względu na to, że wysiłek rozkłada się równomiernie na wszystkie partie ciała.

To nie prawda, że na pływalni spotkasz tylko świetnych pływaków. Większość osób pływa słabo, niektórzy w ogole tego nie potrafią, ale chętnie korzystają z aktywności fizycznej i relaksu w wodzie. Nauka pływania nie jest trudna, jednak wymaga systematyczności, oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Podstaw poruszania się w wodzie możesz nauczyć się od dobrze pływającego znajomego, bądź skorzystać z pomocy instruktora nauki pływania.

 

Bez względu na to jakim stylem pływamy, pracują praktycznie wszystkie mięśnie naszego ciała. Najłatwiejsze jest pływanie na grzbiecie. Ponadto ten styl jest najbardziej wskazany przy schorzeniach kręgosłupa, ponieważ nie wymaga jego wygięcia.

Jeżeli chcesz poprawić kondycję, najważniejsza jest regularność pływania. Początkowo wystarczą dwie wizyty na pływalni w tygodniu aby już po 2-3 miesiącach zaobserwować pozytywne wyniki. Początkowo przepłynięcie 3-4 długości basenu może sprawiać trudność, jednak po dwóch miesiącach bez wysiłku przepływniesz 10 długości.

Pływać może każdy, ale osoby z niewydolnością krążenia, po zawałach, z podwyższonym ciśnieniem powinny zachować ostrożność, oraz skonsultować się z lekarzem. W takich przypadkach wskazany jest spokojny relaks w wodzie, oraz bardzo wolne pływanie, które nie wymaga dużego wysiłku fizycznego.

Większość basenów i pływalni ma zbliżony standard. Co prawda woda stanowi obieg zamknięty, ale nowoczesne systemy oczyszczania gwarantują jej czystość pod względem bakteriologicznym. Wszystkie pływalnie są kontrolowane przez Sanepid, więc raczej nie musisz obawiać się zakażenia drobnoustrojami. To, czy z basenu wrócisz np. z grzybicą stóp, zależy przede wszystkim od ciebie. Jeżeli będziesz przestrzegać zasad higieny, czyli np. przed i po pływaniu dokładnie umyjesz całe ciało, unikniesz przykrych niespodzianek.

 

Porady i wskazówki dla osób korzystających z pływalni:
nie pływaj tuż po jedzeniu, lub na czczo,
klapki minimalizują ryzyko poślizgnięcia się na mokrej powierzchni, oraz chronią przed infekcjami grzybicznymi,
po pływaniu umyj ciało mydłem, a włosy szamponem,

jeżeli po wizycie na pływalni wystąpiła reakcja alergiczna skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Pływalnia Miejska w Grajewie przy ul. Targowej 11 otwarta jest od poniedziałku do piątku w godz. 6:00 – 22:00, oraz w sobotę i niedzielę w godz. 10:00 – 22:00.
Regulamin Pływalni Miejskiej w Grajewie
Cennik Pływalni Miejskiej