» » Wywiad z Dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji

Wywiad z Dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji

opublikowano Aktualności | 0


W kwietniu ubiegłego roku w wyniku konkursu przeprowadzonego przez Urząd Miasta dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji został Paweł Zalewski. O Pływalni Miejskiej, dotychczasowych dokonaniach i planach MOSiR-u na 2016 rok z dyrektorem jednostki rozmawia Piotr Wasilewski.

 

– Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji to jednostka organizacyjna Urzędu Miasta Grajewo. Jakie są konkretne zadania MOSiR-u?

– Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, tak jak i inne tego typu jednostki w całej Polsce jest powołany po to, żeby popularyzować sport wśród dzieci, młodzieży, dorosłych, oraz po to, aby utrzymywać obiekty, które są ogólnodostępne dla wszystkich, zarówno mieszkańców Grajewa jak i osób przyjezdnych. Ponadto w ośrodku działają wiele sekcji sportowych – najbardziej rozbudowane są sekcje piłki nożnej – żacy, orliki,trampkarze, juniorzy, oraz tenis stołowy, siatkówka i zapasy. MOSiR zapewnia sportową rozrywkę dzieciom, młodzieży i dorosłym w czasie wolnym od pracy, szkoły, czy też w weekendy. To są cele nadrzędne. Drugą rzeczą jaką MOSiR realizuje jest zarabianie pieniędzy poprzez sprzedawanie rożnego rodzaju usług, takich jak np. usługi dostępne na Pływalni Miejskiej, czy też hali sportowej, lub Stadionu Miejskiego.

– Co MOSiR może zaproponować mieszkańcom w okresie zimowym?

– Oferta zimowa MOSiR-u to lodowisko Biały Orlik przy ul. 11 Listopada, które co roku cieszy się bardzo dużą popularnością głownie wśród dzieci i młodzieży. Lodowisko jest czynne przez siedem dni w tygodniu. Na miejscu jest możliwość wypożyczenia łyżew, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla wszystkich korzystających z lodowiska. Ponadto Pływalnia Miejska, która jest również czynna od poniedziałku do piątku w godz. 6-22, oraz w weekend od 10 do 22. Jest też hala sportowa, która w okresie zimowym jest intensywnie wykorzystywana ze względu na to, że trenują na niej nasze sekcje sportowe oraz cyklicznie są rozgrywane turnieje, Amatorska Liga Piłki Nożnej i Grajewska Liga Badmintona. Istnieje też możliwość wynajęcia hali, choć terminów wolnych mamy o wiele mniej niż w okresie wiosennym, letnim i jesiennym. Przygotowaliśmy też specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży na okres ferii zimowych, m.in. turnieje piłki nożnej, tenisa stołowego, gry i zabawy na lodowisku, 50% zniżkę na Pływalnię Miejską, oraz wiele innych atrakcji. Więcej informacji na ten temat znajduje się na naszej stronie internetowej www.mosir.grajewo.com

– Jaki są plany jeżeli chodzi o imprezy organizowane, lub współorganizowane przez MOSiR w 2016 roku?

– Będziemy kontynuować wszystkie wydarzenia sportowe z lat poprzednich a szczególnie skupimy się na tych najbardziej znanych tj. Olimpiada Przedszkolaka, Piknik Familijny, część sportowa Dni Grajewa, eventy sportowe na Orliku, hali sportowej. O wszystkich imprezach będzie można dowiedzieć się z wyprzedzeniem na naszej stronie internetowej.

Nie trudno jest zauważyć, że w Grajewie, jeżeli chodzi o sport, na pierwszym miejscu jest piłka nożna a pozostałe dyscypliny są na dalszym planie. Dlaczego tak jest?

– To prawda, ale nie jest tak dlatego, że MOSiR taką sytuację podtrzymuje i do niej dąży. Wpływ na to ma ogólna popularność piłki nożnej. Frekwencja na treningach naszych sekcji, czy też grup młodzieżowych Warmii jest bardzo duża. Podczas naborów do ww. sekcji zgłasza się bardzo dużo dzieci i młodzieży zainteresowanej piłką nożną. Widać to też poprzez pryzmat popularności Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej. Każda kolejka przyciąga dużą liczbę kibiców, natomiast podczas np. meczy siatkówki, czy zawodów tenisa stołowego widzów jest niestety mniej. Piłka nożna jest popularna w naszym kraju, w Europie, oraz na całym świecie, to się też przekłada na popularność tego sportu w naszym lokalnym środowisku.Zastanawiamy się nad uruchomieniem dodatkowych sekcji sportowych tj. badminton lub lekkoatletyka ale na razie jest za wcześnie aby mówić o szczegółach.

– Niewątpliwie największym wydarzeniem sportowym ubiegłego roku było otwarcie Pływalni Miejskiej w Grajewie. Obiekt funkcjonuje dopiero od trzech miesięcy. Jak wygląda w tej chwili zainteresowanie pływalnią?

– Patrząc na statystyki, przychód, oraz wiele innych czynników uważam, że pływalnia cieszy się naprawdę dużą popularnością. Jest to w tej chwili nasz najlepszy i najpopularniejszy obiekt sportowy. Jeżeli frekwencja utrzyma się taka, jak przez ostatnie 2,5 miesiąca, to będzie to naprawdę dobry wynik.

– Czy aktualna popularność Pływalni Miejskiej jest skutkiem nowości tego obiektu, chwilowego zainteresowania nową atrakcją w mieście?

– Ciężko jest to stwierdzić,w chwili obecnej prowadzimy dużo statystyk, analizujemy sytuację na bieżąco, po upływie 2016r. będziemy już mieli jakiś obraz. W miedzy czasie będziemy prowadzić intensywne działania zmierzające do zachęcania mieszkańców Grajewa i okolic do korzystania z pływalni. Tak jak wcześniej wspomniałem, w okresie ferii zimowych będzie obowiązywała zniżka dla dzieci i młodzieży, funkcjonują szkoły pływania dla dzieci i dorosłych, mamy za sobą imprezę pt.”Mikołajki na Pływalni”, planujemy też kolejne atrakcje aby obiekt był wykorzystywany jak najbardziej intensywnie. Nawet jeżeli frekwencja delikatnie spadnie, to i tak powinniśmy wykonać plan i nasze założenia na 2016r. Rozmawiałem z dyrektorami wielu tego typu obiektów i jest taka zależność, że w regionach gdzie jest większa dostępność do jezior i rzek, frekwencja w miesiącach letnich spada, ale to nie jest regułą, wszystko zależy od mieszkańców. Osobiście będę w okresie letnim korzystał z pływalni wraz z dziećmi z tego względu, że tutaj są ratownicy, którzy czuwają nad bezpieczeństwem, jest czysto i higienicznie, są dodatkowe atrakcje, sauna, basen rekreacyjny, jacuzzi. Tego wszystkiego nie znajdziemy na naturalnych kąpieliskach nad rzeką czy jeziorem. Woda na pływalni jest czysta, jej parametry są cały czas monitorowane, nad obiektem czuwa sanepid. Wiem, że przychodząc na pływalnię zabieram swoje dzieci w miejsce bezpieczne i czyste, czego nie można powiedzieć o innych naturalnych kąpieliskach, zwłaszcza tych, które nie są w żaden sposób monitorowane.

– Stanowisko Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zajmuje Pan od kwietnia ubiegłego roku. Co udało się zrobić przez ten czas pomijając otwarcie pływalni?

– Jest wiele małych sukcesów. Dobra współpraca z trenerami naszych sekcji sportowych. Bardzo dobre kontakty ze stowarzyszeniami i klubami sportowymi. W okresie letnim dokonaliśmy przeglądu naszych obiektów i na części z nich udało się zrobić drobne remonty. Do tego należy dodać powstanie naszego serwisu internetowego który wcześniej praktycznie nie istniał. Udało nam się także zrealizować wiele drobnych eventów i imprez sportowych zwłaszcza o okresie letnim, takich których w latach poprzednich nie było. Cieszymy się, bo na razie te małe cele udaje nam się realizować. Mamy duże plany na kolejny rok, czas pokaże czy uda nam się zrealizować wszystkie pomysły.

– Chciałby Pan coś dodać na koniec?

Tak. Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom naszego miasta, wszystkim osobom związanym ze sportem oraz pracownikom Urzędu Miasta Grajewo wraz z burmistrzem Dariuszem Latarowskim za wsparcie i pomoc, bez was wszystkich nie było by tych drobnych sukcesów jakie udało się nam osiągnąć, raz jeszcze bardzo dziękuję.

– Dziękuję za rozmowę.