Zapraszamy do korzystania ze Strefy Odnowy Biologicznej, która mieści się w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Strażackiej 2.

Strefa Odnowy Biologicznej MOSiR Grajewo

Cennik:
sauna sucha – 40 zł/godz.
sauna na podczerwień – 25 zł/godz.
jacuzzi – 30zł/godz.

Karnety:
sauna sucha (8 wejść) – 280zł.
sauna na podczerwień (8 wejść) – 160zł.
jacuzzi (8 wejść) – 200zł.

Sauna fińska (inaczej zwana suchą) jest niezrównanym relaksującym doświadczeniem. Ciepło otwiera pory skóry i oczyszcza ciało. Po wysiłku fizycznym, na przykład joggingu lub treningu, kąpiel w saunie jest bardzo korzystna.

Pocenie się usuwa zanieczyszczenia, wyrównuje temperaturę i chłodzi, utrzymując skórę czystą i piękną. Para wytwarzana poprzez oblewanie gorących kamieni wodą, korzystnie jonizuje powietrze, co zgodnie z fińską tradycja ludową zapobiega zmęczeniu, nerwowości i niepokojowi. Sauna jest relaksująca i oczyszczająca. Łatwiej jest oddychać w saunie, która zmiękcza skórę i usuwa bóle mięśni i stawów. Nawet wysokie ciśnienie krwi zostaje tymczasowo obniżone. Sauna jest formą pielęgnacji urody.

Nigdy nie pozostaje się długo w saunie fińskiej. Zamiast tego, każda wizyta w pomieszczeniu sauny trwa tylko 10-15 minut – wystarczająco długo, by skóra prawidłowo się spociła i otworzyła pory. Następnie nadchodzi chwila ochłodzenia. Procedura jest powtarzana tak długo, jak przynosi dobre samopoczucie – nigdy dłużej.

Sauna łagodzi choroby układu oddechowego, nerwowego, ruchowego, trawienia, krążenia i wielu innych. Ponadto działa korzystnie w leczeniu chorób ortopedyczno-urazowych. W wielu schorzeniach stanowi istotny, samodzielny środek leczniczy, jak również jest środkiem uzupełniającym leczenie farmakologiczne. Skorzystanie z sauny w początkowej fazie przeziębienia przerywa chorobę górnych dróg oddechowych i grypę. Kąpiel w fazie rozwiniętych objawów chorobowych nie tylko nie pomaga, ale wręcz pogarsza stan chorobowy. Z sauny nie powinno się korzystać w fazie rozwijającej się lub w pełni rozwiniętej choroby.

Sauna infrared zwana też sauną na podczerwień to alternatywa dla osób, które mają jakieś przeciwwskazania do korzystania z saun tradycyjnych, wyskotemperaturowych o wysokiej wilgotności. Podobnie jak sauna tradycyjna sauna infrared oddziałuje ciepłem, lecz wykorzystywana w niej energia podczerwieni ogrzewa bezpośrednio ciało a nie powietrze w pomieszczeniu, dzięki czemu aż 80% energii przenika w głąb organizmu.

W kontakcie z ciałem podczerwień przekształca się w ciepło, rozgrzewając podskórną tkankę tłuszczową, mięśnie i narządy wewnętrzne, dzięki czemu działa bardziej efektywnie a saunie infrared pozwala operować w zakresie znacznie niższych temperatur (25 do 75°C). Seans może trwać dłużej, przynosząc więcej korzyści dla zdrowia i sylwetki. Częste korzystanie z sauny na podczerwień pozwala zlikwidować nadmierną tkankę tłuszczową, dzięki dopływowi energii, która stymuluje przemianę materii i metabolizm.

Jacuzzi to wanna do hydromasażu. Nazwa tego urządzenia pochodzi od nazwiska włoskiej rodziny, która w latach ’60 w USA rozpoczęła masową produkcję tego typu urządzeń. Prozdrowotne właściwości kąpieli w jacuzzi są udowodnionym naukowo faktem. Zalety hydromasażu wiążą się przede wszystkim z przynoszonym przez ciepłą wodę rozluźnieniem ciała i uwolnieniem go od napięć. Tego typu zabiegi redukują stres, oraz mają działanie relaksujące. Jednak efekty hydromasażu nie ograniczają się tylko do poprawy samopoczucia psychicznego. Terapię jacuzzi stosuje się powszechnie przy leczeniu kontuzji sportowych, uszkodzeniu mięśni, ścięgien i więzadeł oraz przy bólu dolnych partii pleców. Hydromasażu używa się w walce z artretyzmem, uszkodzeniami szyi, napięciowymi bólami głowy. Przynosi on również ulgę kobietom ciężarnym, cierpiącym na bóle pleców i nóg. Kąpiel w jacuzzi poprawia również krążenie krwi i koi ból zmęczonych wysiłkiem mięśni.